Bestyrelsens blog
Tilbage til blog oversigten
tirsdag 15. juni 2010 Kl. 13:44
Kommende DSAM-vejledninger
Du har for nylig modtaget DSAM’s seneste vejledning om depression. Vi håber du finder den nyttig i hverdagen. Vejledninger på vej I august udkommer en vejledning om angst, i løbet af efteråret en vejledning om hjerteinsufficiens og omkring årsskiftet kommer en opdatering af diabetesvejledningen. Midt i alle disse vejledninger kommer en speciel vejledning, som nærmest kan kaldes en håndbog, med titlen: ”Vejledning om håndtering af akutte symptomer i almen praksis. Visitation og behandling i dag- og vagttid.” Der er desuden planlagt vejledninger med flg. emner: Funktionelle lidelser, osteoporose, øvre og nedre luftvejsinfektioner og en samlet vejledning om iskæmi, hypertension og hjemmeblodtryksmåling. Ønsker/behov for vejledninger Med denne viden vil vi gerne høre, om du har nogle områder, hvor du savner en DSAM-vejledning i dagligdagen. Vi har fra forskellige sider fået forslag til følgende vejledninger:
Vi vil nu gerne høre din mening.
Med venlig hilsen |
En vejledning om søvnforstyrrelser vil være meget velkommen. Søvnproblemer er et hyppigt problem og hyppigt som del af andre problemer. Jeg tror jeg har let ved enten at bagatellisere det eller medikalisere det - og hvornår er det rimeligt at gøre det? Og hvad er der så faktisk evidens for at gøre?
Et emne - udenfor listen - som også kunne fortjene en vejledning er seksuel dysfunktion - herunder nedsat lyst, erektil dysfunktion, underlivssmerter. Hvor langt kan vi komme i almen praksis i udredning og behandling?
Tak igen
I anledning af vejledning i håndtering af akutte situationer er på vej, kom jeg til at tænke på følgende: Jeg læste artiklen om MediBOX-fraser i sidste nummer af Månedsskriftet. Den tager udelukkende udgangspunkt i Lægens del af samtalen. Hvad med Patientens del (forestillinger, frygt og forventninger), hvordan får vi det til at blive en selvfølgelig del af lægers samtaler? Men det er der forhåbentlig taget højde for?
Mange hilsener
1. Svimmelhed
2. Geriatri (incl polyfarmaci)
3. Hovedpine
4. Astma
5. Søvnforstyrrelser
Andre forslag:
Børnelidelser (hvad skal jeg fange ved børneundersøgelserne og hvornår fx indenfor ortopædi og øjensygdomme, hvornår uderede videre og hvor meget ved fx adfærdsforstyrrelser mv)
OG tak for dem I har lavet;-)
Mange hilsener
Polyneuropati
samt
Udredning af ledsmerter (reumatologi)
Almen praksis møder langt de fleste patienter med søvnproblemer. Er vores viden opdateret? Hyppige problemer kan vi få erfaring med og vi bør derfor udnytte de tekniske muligheder, der er eller kunne blive til rådighed i vores praksis.
en oversigt over ADHD der fylder merer og mere p.t. ikke mindst hvem må behandle hvad.
Jeg har længe ønsket mig en vejledning om Astma. Derudover ville ADHD - børn og voksne og ledsmerter være meget velkomne.
Tak for nogle ellers gode vejledninger. Ser frem til mange flere:-)
www.chaneleyeglassframes.net/tag/pretty-hard/
http://thebestwordpressplugins.com">http://thebestwordpressplugins.com
http://sharethe.goretisation.com/">http://sharethe.goretisation.com/
http://www.squidoo.com/diet-solution-program-facts">http://www.squidoo.com/diet-solution-program-facts
http://en.pozitive.biz/">http://en.pozitive.biz/
http://sharethe.goretisation.com/">http://sharethe.goretisation.com/
http://insightrsblog.com/">http://insightrsblog.com/
http://plumber-dallas.com/ ">http://plumber-dallas.com/
http://www.hellotravel.eu">http://www.hellotravel.eu
alchemyofscrawl.blogspot.com
http://hubpages.com/hub/hydrolyze-the-best-eye-cream-for-dark-circles">http://hubpages.com/hub/hydrolyze-the-best-eye-cream-for-dark-circles
http://www.4ccompany.ro">http://www.4ccompany.ro
http://payalternatives.com">http://payalternatives.com
http://amazingray.livejournal.com/58308.html">http://amazingray.livejournal.com/58308.html
http://plumber-dallas.com/ ">http://plumber-dallas.com/
http://www.geldherrin-shima.com">http://www.geldherrin-shima.com
www.cuarentaycuatro.es
http://chachia.net">http://chachia.net
http://www.nhmortgages.com/blog-2/">http://www.nhmortgages.com/blog-2/
http://www.tumblr.com/tagged/roof+repair+newton+ma">http://www.tumblr.com/tagged/roof+repair+newton+ma
http://unlimitedleads.getwealthyrich.com">http://unlimitedleads.getwealthyrich.com
http://www.tumblr.com/tagged/copper+roof+wellesley+ma">http://www.tumblr.com/tagged/copper+roof+wellesley+ma
http://www.tumblr.com/tagged/shingle+roof+repair+boston+ma">http://www.tumblr.com/tagged/shingle+roof+repair+boston+ma
http://www.tumblr.com/tagged/roof+repair+weston+ma">http://www.tumblr.com/tagged/roof+repair+weston+ma
http://investorsedgeuniversity.com/blog ">http://investorsedgeuniversity.com/blog
http://investorsedgeuniversity.com/blog ">http://investorsedgeuniversity.com/blog
http://www.tumblr.com/tagged/gutter+repairs+newton+ma">http://www.tumblr.com/tagged/gutter+repairs+newton+ma
http://gfsprague.com/services/ice-dam-problems/">http://gfsprague.com/services/ice-dam-problems/
http://gfsprague.com/services/storm-damage-experts/">http://gfsprague.com/services/storm-damage-experts/
www.casinovipclub.com/se
http://www.80de20.jp/whitening/free-antivirus-protection/">http://www.80de20.jp/whitening/free-antivirus-protection/
http://investorsedgeuniversity.com/blog ">http://investorsedgeuniversity.com/blog