Internt rum This page in english
Sidst opdateret:
13. jul '09 Kl. 09:56 af ASG

Tid og sted:
 

25. august 2008 kl. 17.30 - 22.00 hos DSAM på KH med spisning
 

Til stede:

Bestyrelsen: Roar Maagaard, Bjarne S. Jørgensen, Johan Reventlow, Julie Damgaard Nielsen, Mads Søndergaard og Elma Korac

Observatører: Bo Christensen, Jens Søndergaard, Claus Rendtorff, Flemming Skovgaard og Søren Friborg 
Sekretariatet: Torsten Sørensen
 

Afbud:

Jørgen Lassen, Lars G. Johansen, Niels Kr. Kjær, John Sahl Andersen, Karin Pryds og Mette Rimmen

Beslutninger fra mødet er skrevet med fed skrift.  

 

 

1: Godkendelse af dagsorden

Dagsorden godkendt. Formanden indledte med at byde velkommen til Søren Friborg, DAK-E, der fremover vil være fast gæst ved bestyrelsesmøderne.
 

2: Nyt fra sundhed.dk v/Finn Klamer

Finn orienterede om nye IT leverandør, ny teknisk vicedirektør, Lægehåndbogen, inddragelsen af kommunerne mm.
 

3: Status for arbejdet i Regeringens udvalg for almen praksis

Næste møde i udvalget holdes den 26.8. Formanden orienterer om oplægget til mødet.

Det udsendte materiale blev diskuteret. Det blev besluttet, at fordele ansvaret for nærlæsning af de enkelte bilag mellem bestyrelsesmedlemmerne, så alle ikke skal bruge for meget tid på de store mængder bilag.
 

4: Meddelelser fra formanden

  • Referat fra møde med Sundhedsstyrelsen om praktiserende lægers deltagelse i cancerpakker.
     
  • Orientering om arbejdet med Deloitte.

Punkterne taget til efterretning. Der var en diskussion om vigtigheden af at selskabet sætter sig på ulighedsproblematikken.

Formanden supplerede med at fortælle om et møde mellem Hjerteforeningen, PLO og DSAM, hvor emnerne havde været: ændrede tilskudsregler til antihypertensiva, rehabilitering, kvinder og hjertesygdom, helbredssamtaler og dansk udgave af risikoscorekort.

I dagene op til mødet var DSAM anmodet om støtte til et projekt om at afprøve helbredssamtaler i praksis i to centre. Vi har ikke set ansøgningen, men kan generelt støtte den type projekter.

På baggrund af en forespørgsel om interessen for en lærebog til praksispersonale diskuterede bestyrelsen personaleuddannelse generelt. Der er behov for uddannelse, dels med en lærebog, dels ved faglige retningslinier i en altid opdateret elektronisk udgave og ved kurser. DSAM vil prøve at samle de relevante aktører til et møde.
 

5: Meddelelser fra sekretariatet

  1. Sundhedsstyrelsen har udsendt ny strategi for MTV til høring
     
  2. Referat fra møde med Dansk Psykologforening den 30.4 (modtaget 4.7!)
     
  3. Henvendelse fra Dansk Nyreforening om deltagelse i møde 5.11
     
  4. Brev Danske Regioner efter møde mellem sundhed.dk, DR og DSAM
     
  5. Referat fra møde mellem sundhed.dk, DAK-E, PKO og DSAM 26.6
     
  6. Sundhedsstyrelsen har udsendt national protokol for kirurgisk behandling af svær overvægt
     
  7. Sundhedsstyrelsen har udsendt anbefalinger for ophold i rum med skimmelsvamp
     
  8. Sex og samfund har udsendt nyhedsbrev
     
  9. Sundhedsstyrelsen Diabetesstyregruppe nynedsat med nyt kommissorium og ny sammensætning
     
  10. Diabetesstyregruppen inviterer til temadag
     
  11. Hvem deltager i årsmøde i Dansk Selskab for Medicinsk Prioritering 28-29.8?
     
  12. Vejledning om osteoporose i høring med svar fra Bjørn Krølner
     
  13. Status for Map of Medicine
     
  14. Møde med Sundhedsstyrelsen, DAK-E og DSAM om ICPC
     
  15. Møde i IT udvalget bl.a. om kommunale henvisninger
     
  16. Regnskab  

På mødet blev punktet suppleret med et ekstra punkt. Formand og direktør havde pga tidsnød accepteret en ansøgning fra tre ph.d. studerende om tilskud til et kvalitetskursus i EQuiP/Topas regi. Både dette og de øvrige punkter blev taget til efterretning.
 

6: Meddelelser fra bestyrelsesmedlemmer, observatører og udvalg

Formanden refererede fra PLO's seneste bestyrelsesmøde, hvor hovedtemaerne var arbejdet i praksiskommissionen og forslag til ny overenskomst.
 

7: Dansk model for akkreditering

DAK-E har nu udarbejdet deres forslag til en dansk kvalitetsmodel for almen praksis.

Der beskrives heri et forslag til en større model for akkreditering i almen praksis.

Der har været bekymringer for at en stor model skulle være for tidkrævende i danske praksis, hvorfor sekretariatet har udarbejdet et forslag til en ikke så omfattende model.

Dette forslag skal behandles i DSAM's og PLO's bestyrelser.

Bestyrelsen skal drøfte begge forslag og komme med forslag til ændringer/forbedringer til den lille model og herefter drøfte, hvilken model der skal satses på i de kommende OK-forhandlinger.

Både forslaget fra DAK-E og PLO/DSAM blev godt modtaget. I DAK-E's forslag er formålet godt beskrevet. Der var tilslutning til den fremlagte strategi om lancering af de to modeller.

Den lille model afventer endelig behandling i det fælles kvalitetsudvalg.
 

8: Forslag til emner til Lægedage 2009

Lægedages styregruppe efterlyser emner til Lægedage 2009. Disse skal sendes til styregruppen inden 1.9.

Der var enighed om ledelse og organisation – også med indlæg fra ikke-læger.
Debat om lægemidler som delemne. Forslag om at knytte dette sammen med sygdomme, om generisk substitution, polyfarmaci og dosisdispensering.
Rehabilitering blev nævnt, men ikke uddybet.
 

9: Vedtægtsændringer

I vedtægterne, der blev godkendt i oktober 2007, blev medlemstyperne i selskabet forenklede.

Læger under uddannelse er FYAM-medlemmer, alle andre er ordinære medlemmer. Gruppen af ekstraordinære medlemmer bortfaldt.

Formålet med ændringerne var en forenkling kombineret med et ønske om at færdige speciallæger, som ikke arbejder som praktiserende læger med ydernummer, betaler fuld pris.

Vi har nu fået flere henvendelser fra ph.d. - studerende, der oplyser, at deres indtægtsforhold ofte er ringere end FYAM medlemmers, og at de derfor overvejer at melde sig ud. Særlig slemt er det for de ph.d.-studerende, der ikke er læger, da deres muligheder for at supplere indtægten er nærmest ikke-eksisterende. Samtidig har vi fået henvendelse fra ph.d.-forum, der har fået samme oplysninger og er meget bekymrede for det fremtidige miljø for ph.d.-studerende.

Vi har derfor i sekretariatet overvejet en løsning, der går på at ligestille ph.d.-studerende med læger under uddannelse til speciallæge og derved lade dem blive medlemmer på FYAM vilkår = halvt kontingent. Det vil dreje sig om højst ti personer.

Der var ikke tilslutning til ændringsforslagene.
 

10: Talentprisen

Nyt pkt. 10. Talent eller aktivitetsprisen uddeles på årsmødet. Der var støtte til den foreslåede kandidat, andre emner efterlyses, da en del bestyrelsesmedlemmer havde forladt mødet.
 

11: Status for årsmødeplanlægningen

Sekretariatet oplyste, at der kun er tilmeldt 78 til DSAM´s Årsmøde. Alle opfordres til reklamere for mødet, også gerne i kommunalt regi. Sekretariatet kontakter KL.
Julie orienterede, det meste af programmet er på plads.

 

12: Eventuelt

Der var intet til dette punkt. 

 

DSAM, Øster Farimagsgade 5, Postboks 2099, 1014 København K - T: 3532 6590 - F: 3532 6591 - E: dsam@dsam.dk
Dudal Webdesign