Tilbage til oversigt

Nyhedsbrev

DSAM til Folkemøde 2026


I DSAM og FYAM har vi har mange holdninger og meget viden at byde ind med, når det gælder udvikling af sundhedsvæsenet. DSAM er derfor også med på Folkemødet på Bornholm i år – klar til debat om sundhedsvæsenet nu og i fremtiden.

DSAM og FYAM deltager med en række skarpe debattører på Folkemødet. De deltager gerne i forskellige sundhedsfaglige debatter og giver almenmedicinsk input til de udfordringer, sundhedsvæsenet står overfor.
 

Mangler du en sundhedsfaglig debattør?


Almen praksis er en vigtig stemme i debatten om såvel nutidens som fremtidens sundhedsvæsen. Omkring 85 % af danskerne er årligt i kontakt med en alment praktiserende læge.

Har du brug for en praktiserende læge eller en yngre læge til en sundhedsfaglig debat, er du velkommen til at kontakte os. Kontakt presse- og kommunikationsrådgiver Mogens Folkmann Andersen på 2252 8646 eller mfa@dsam.dk, hvis du vil vide mere.
 

I delegationen fra DSAM og FYAM deltager:

  • Maria Krüger, formand for DSAM
  • Daniel Sindhøj, medlem af DSAM's bestyrelse
  • Søren Prins, observatør i DSAM's bestyrelse og formand for Videreuddannelsesudvalget
  • Kaj Sparle, observatør i DSAM's bestyrelse og repræsentant for forskningsmiljøet på Aarhus Universitet
  • Malene Nepper, formand for FYAM
  • Daniel Nyboe, næstformand i FYAM
DSAM’s og FYAM’s repræsentanter er klar til at bidrage med viden fra almen praksis og perspektiver på udviklingen inden for sundhedsvæsenet. Vi står klar til fx at debattere:

·        Lægedækning
·        Opgavebeskrivelsen for almen praksis
·        Psykiatri og trivsel
·        Palliation
·        Bæredygtighed
·        Overdiagnostik
·        Medicin og medicinmangel
·        Børnefamiliers trivsel
·        Ny teknologi, herunder kunstig intelligens (AI)

Derfor – skal du arrangere en debat om sundhedsvæsenet, så tag endelig fat i os.
 
Læs mere om Folkemødet 2026 og delegationen fra DSAM

Kender du Vidensbanken?


DSAM’s projektdatabase, Vidensbanken, fortsætter med at udvikle sig og rummer nu 78 projekter om kvalitetsudvikling i almen praksis. Platformen fungerer som et sted, hvor klinikker over hele landet kan hente inspiration fra både små kliniknære initiativer og større udviklingsprojekter, som ellers sjældent bliver publiceret. Vidensbanken har omkring 1.500 besøgende om året og er dermed et aktivt opslagssted for faglig udvikling.

I Vidensbanken kan du bl.a. finde inspiration til og viden om både faglige emner og områder som organisering, patientkommunikation og tværsektorielt samarbejde.

Under faglige emner kan du læse mere om fx:
  • Antibiotikaresistens
  • Geriatri
  • Palliation
Under organisering kan du læse mere om fx:
  • Drift
  • Forløbsplaner
  • Personale
I 2025 er siden blevet opdateret, og der er tilføjet en kategori for klynger, hvor materiale og erfaringer fra klyngemøder kan deles på tværs af landet.
 

Vil du hjælpe med at udvikle Vidensbanken? 


DSAM opfordrer alle, der arbejder med kvalitetsudvikling – uanset projektets størrelse – til at indsende deres materiale til Vidensbanken. Upload-processen er enkel, og hvert bidrag er med til at styrke den fælles vidensdeling i faget.

Platformen kan også være en hjælp for yngre læger, som med den nye målbeskrivelse fortsat skal stifte bekendtskab med kvalitetsudvikling i klinikken og ofte søger idéer til mindre projekter.

På DSAM’s hjemmeside findes yderligere information om Vidensbanken og muligheden for at give feedback på eksisterende projekter. Indholdet vil løbende blive gennemgået i det kommende år, og forslag til forbedringer modtages meget gerne.

 
Besøg Vidensbanken
Copyright © 2026 Dansk Selskab for Almen Medicin, All rights reserved.

Skriv til os på:
Dansk Selskab for Almen Medicin, Stockholmsgade 55, 2100 København Ø
dsam@dsam.dk

Vil du ændre, hvordan du modtager mails fra os?
Du kan opdatere dit valg af nyhedsbreve eller afmelde alle nyhedsbreve.