Tilbage til oversigt

Nyhedsbrev

Valg til DSAM's repræsentantskab


DSAM’s repræsentantskab er dér, hvor den faglige retning for almen praksis og faget almen medicin bliver sat. Her vælger vi DSAM's formand, diskuterer de store linjer og sætter vores præg på sundhedsvæsenets beslutninger om fremtidens almen praksis.

Sundhedsvæsenet er i bevægelse. Sundhedsreformen skal implementeres, nye samarbejder skal etableres, og myndigheder efterspørger i stigende grad almen praksis’ viden og holdninger. Samtidig er der brug for et stærkt fællesskab og bagland i dit fagvidenskabelige selskab.

Der er brug for dig

Vi har derfor brug for kolleger, der vil noget med deres fag, og som vil være med til at sætte retningen – ikke bare følge den.

Din tid på møder bliver godtgjort – også når du repræsenterer DSAM eksternt.
 

Sådan stiller du op


Send et kort valgoplæg og et foto til dsam@dsam.dk senest 25. august kl. 10. Skriv lidt om, hvem du er – og hvad du vil.

Du får mulighed for at præsentere dig på valgmødet i din region, og du kan fx bruge dine egne sociale medier til at gøre opmærksom på dit kandidatur.

Læs mere om de regionale valgmøder, og se hvem der er på valg i din region: Valgperiode: 2.–9. september 2026

Stemmesedlen sendes på mail fra valgsekretariatet@dadl.dk
Læs mere om valget til DSAM's repræsentantskab

Ændringer i Web-Patient-skemaer

De to PRO-spørgeskemaer, MRC-dyspnø og STarT Ryg Screening, udgår fra Web-Patient pr. 30. juni 2026. Dette sker bl.a. efter en faglig vurdering fra DSAM, der sammen med en evaluering af forbruget af skemaerne har ført til beslutning om at lade skemaerne udgå for på sigt at give plads til andre.

I løbet af 2026 udskiftes det nuværende Stress-skema med PSS-10 (Perceived Stress Scale), som specifikt måler stress. PSS er internationalt anerkendt, valideret og anvendes allerede i nationale undersøgelser af danskernes helbred. Det nuværende stress-skema udgår derfor, når PSS-skemaet er klar til anvendelse i Web-Patient. 

Læs mere om skemaer i Web-Patient

Styrelsen for Patientklager mangler sagkyndige i almen medicin


Styrelsen for Patientklager søger flere speciallæger i almen medicin, der har lyst til at bidrage som sagkyndige i patientklage- og erstatningsankesager.

Aktuelt mangler styrelsen 15-20 sagkyndige inden for almen medicin. Behovet skyldes blandt andet et stigende antal klager og erstatningsankesager, som kræver specialefaglige vurderinger.
 

Fleksibelt arbejde 


Arbejdet er fleksibelt. Opgaverne kan tilpasses den enkelte speciallæges arbejdsliv, og mange kombinerer rollen som sagkyndig med deres daglige arbejde i almen praksis.

Mange speciallæger i almen medicin oplever også, at opgaven giver et fagligt udbytte.

Som sagkyndig får man indblik i patientforløb fra hele landet og mulighed for at analysere kliniske beslutninger, journalføring, kommunikation og behandlingsforløb i lyset af gældende faglige standarder.

Det giver anledning til refleksion over egen praksis og kan skærpe opmærksomheden på de forhold, der har betydning for kvalitet og patientsikkerhed.
 
Læs mere om rollen som sagkyndig på styrelsens hjemmeside
Copyright © 2026 Dansk Selskab for Almen Medicin, All rights reserved.

Skriv til os på:
Dansk Selskab for Almen Medicin, Stockholmsgade 55, 2100 København Ø
dsam@dsam.dk

Vil du ændre, hvordan du modtager mails fra os?
Du kan opdatere dit valg af nyhedsbreve eller afmelde alle nyhedsbreve.