Tilbage til oversigt

Nyhedsbrev

Vejledninger fra DSAM

Vejledningerne om lænderygsmerter og astma-KOL er nu færdige, og de bliver udsendt i uge 45 sammen med Practicus.

Begge vejledninger lanceres på DSAM's årsmøde i Kolding den 2. oktober, men allerede nu kan du se dem på vores hjemmeside: dsam.dk/vejledninger.

Herudover søger DSAM's vejledningsteam medlemmer til en ny arbejdsgruppe, der skal udarbejde en vejledning om familiær hyperkolesterolæmi.

Du kan læse mere om de to vejledninger og arbejdsgruppen nedenfor.

Vejledning om lænderygsmerter

Den klinisk vejledning om lænderygsmerter fra 2006 er blevet opdateret. Den nye vejledning med titlen "Patienten med lænderygsmerter" har vægt på vurdering af funktionsevne, tidlig opsporing af risikofaktorer for langvarige forløb og støtte til patientens aktive mestring.

Der er klare anbefalinger til billeddiagnostik og tydelige anvisninger på, hvornår henvisning til specialiseret behandling er indiceret. 
Arbejdsgruppen – med praktiserende læge Charlotte Voglhofer i spidsen – håber, at vejledningen vil bidrage til, at patienter med lænderygsmerter får den rette behandling til rette tid og på rette sted – med fokus på aktivitet, tidlig indsats og forebyggelse af langvarige forløb.

Vejledningen lanceres på DSAM's årsmøde i Kolding den 2. oktober, og er du nysgerrig, så finder du den også på vores hjemmeside.
Se hele vejledningen om lænderygsmerter

Vejledning om astma og KOL

Den nye vejledning handler om både astma og kronisk obstruktiv lungesygdom (KOL) hos voksne. Sygdommene har fælles elementer såsom luftvejsobstruktion, inhalationsmedicin, rygestop, fysisk træning og håndtering af angst for åndenød. Samtidig er de forskellige, hvad angår årsager, risikofaktorer, debutalder, komorbiditet, strategi for diagnostik, behandling og opfølgning.

Arbejdsgruppen – med praktiserende læge og professor Jesper Lykkegaard i spidsen – har tilpasset de nationale og internationale anbefalinger til forholdene i almen praksis i Danmark.

Det er en balance mellem eksisterende evidens, mulighed for at gennemføre anbefalingerne i hverdagen og det patientcentrerede perspektiv – med fokus på at behandle og håndtere patienter frem for alene at adressere risiko eller sygdom.
 
Se hele vejledningen om astma og KOL

Arbejdsgruppe om opsporing af familiær hyperkolesterolæmi i almen praksis

Har du lyst til at bidrage til udviklingen af et FAQta-ark om familiær hyperkolesterolæmi (FH) i almen praksis? DSAM søger 2 praktiserende læger og/eller yngre læger, der har interesse for fagligt udviklingsarbejde. Som FYAM’er er der dog som udgangspunkt større mulighed for at blive taget i betragtning, hvis man er startet på sin hoveduddannelse.

Arbejdsgruppen sammensættes med fokus på bred repræsentation blandt medlemmerne og vil blive fagligt understøttet af andre specialer. Vi lægger vægt på en god balance mellem erfaring, geografi, viden og kompetencer.

Ansøgningsfristen er torsdag den 15. oktober kl. 12.00, og alle ansøgere får besked fra sekretariatet få uger efter.

Som gruppemedlem bliver man en del af et fagligt fællesskab, og man er med til at hjælpe sine kolleger i almen praksis. Vejledningsområdet er en af DSAM's kerneopgaver, og vejledningerne har hver måned flere tusinde sidevisninger på vores hjemmeside. Derudover får alle praktiserende læger vejledningen tilsendt.
 
Familiær hyperkolesterolæmi i Danmark
Det anslås, at der i Danmark er ca. 25.000 danskere med FH, og ca. en tredjedel er diagnosticeret. FH er en af de hyppigste arvelige tilstande med dominant arvegang. Hovedparten af personer med FH har et reduceret antal LDL-receptorer, hvilket medfører, at plasma LDL-kolesterol er forhøjet (typisk fordoblet) fra fødslen.

Ubehandlet medfører tilstanden en 10-15 gange øget risiko for aterosklerotisk hjerte-kar-sygdom særligt hos yngre og midaldrende. Påbegynder personer med FH tidligt kolesterolsænkende behandling, mest optimalt fra barndommen, reduceres risikoen for aterosklerotisk hjerte-kar-sygdom markant, og formentligt til omkring samme niveau som hos resten af befolkningen.

Med praktiserende læge Gitte Krogh Madsen som formand har arbejdsgruppen til opgave at udarbejde et FAQta-ark om familiær hyperkolesterolæmi (FH). Et FAQta-ark skal formidle den seneste evidensbaserede viden og sætte fokus på rettidig udredning, diagnostik og evt. opfølgning.

FH er en sygdom, som kan behandles, så man forhindrer udvikling af tidlig iskæmisk hjerte-kar-sygdom.

Første arbejdsgruppemøde vil være mandag den 7. december.
Læs mere om baggrund og formål for arbejdsgruppen i kommissoriet

Generelt om vejledningsarbejdet i DSAM

Sammen med arbejdsgruppens formand udarbejdes den konkrete mødeplan, og der vil ofte være en kombination af heldagsmøder og onlinemøder. Mødetid og transporttid bliver godtgjort, og arbejdstiden mellem møderne er det, som honoraret kompenserer. Udarbejdelse af et FAQta-ark honoreres med 7.500 kr.

Vejledningsarbejdet i DSAM tager udgangspunkt i nogle principper, som du bedes læse, inden du ansøger. Og vil du læse mere om vejledningerne, finder du information her.

For at deltage er det vigtigt, at du ikke aktuelt har et engagement i lægemiddelindustrien, som påvirker din habilitet, og at eventuelle tidligere relationer til industrien ikke udgør en interessekonflikt. Hertil har vi brug for en habilitetserklæring.

Lyder det som noget for dig? Så ser vi frem til at modtage habilitetserklæring og en motiveret ansøgning senest den 15. oktober kl. 12.00 i indbakken til mailen dsam@dsam.dk.

Har du spørgsmål til vejledningsområdet, kontakt Anette Sonne i sekretariatet på mail: a.sonne@dsam.dk eller ring på tlf. 4412 8748.
Copyright © 2026 Dansk Selskab for Almen Medicin, All rights reserved.

Skriv til os på:
Dansk Selskab for Almen Medicin, Stockholmsgade 55, 2100 København Ø
dsam@dsam.dk

Vil du ændre, hvordan du modtager mails fra os?
Du kan opdatere dit valg af nyhedsbreve eller afmelde alle nyhedsbreve.