Tilbage til oversigt

Nyhedsbrev

Repræsentantskabsvalg i DSAM: Valgforberedelserne er skudt i gang


Datoerne for valgmøderne i de forskellige regioner er nu fastlagt. Som noget nyt i år, skal medlemmerne på Sjælland og øer stemme i Region Østdanmark frem for som hidtil i henholdsvis Region Sjælland og Region Hovedstaden.

Har du lyst til at høre om arbejdet i din regionsbestyrelse, så får du mere information på valgmødet. Møderne krydres sædvanligvis med et aktuelt oplæg eller en spændende debat, så det er en god idé at sætte kryds i kalenderen allerede nu.

Der er brug for dig
Sundhedsvæsenet er i bevægelse. Sundhedsreformen skal implementeres, nye samarbejder skal etableres, og myndigheder efterspørger i stigende grad almen praksis’ viden og holdninger. Samtidig er der brug for et stærkt fællesskab og bagland i dit fagvidenskabelige selskab.

Derfor har vi brug for kolleger, der vil noget med deres fag – og som vil være med til at sætte retningen, ikke bare følge den.
 
Hvis du har lyst til at stille op til valget, skal vi have dit valgoplæg senest 26. august. Du må gerne sende det ind allerede nu.

Datoer for valgmøderne
Region Nordjylland, 17. august
Region Midtjylland, 18. august
Region Syddanmark, 18. august
Region Østdanmark, 20. august

Inden sommerferien sender vi regionale nyhedsbreve ud med program for og invitation til at deltage i valgmøderne. 

Læs mere om valget, og hvordan du indsender dit valgoplæg nedenfor.
Læs mere om valget og hvordan du kan stille op

DSAM udgiver notat om PRO-data

Patientrapporterede oplysninger (PRO-data) anvendes i stigende grad i sundhedsvæsenet. PRO-skemaer er spørgeskemaer, hvor patienten selv rapporterer symptomer, funktionsevne, livskvalitet eller forventninger.

I almen praksis anvendes sådanne oplysninger allerede via web-patient-skemaer og den elektroniske svangrejournal.

DSAM finder, at patientrapporterede oplysninger i nogle situationer kan bidrage til patientens forberedelse af konsultationen og understøtte dialogen mellem patient og læge.

PRO-skemaer kan således fungere som et supplement til den kliniske samtale, men må tage udgangspunkt i den konkrete kliniske situation og lægens kendskab til patienten.

Der foreligger fortsat begrænset evidens for den kliniske effekt af systematisk anvendelse af PRO-data i almen praksis, herunder i forhold til ressourceforbrug, arbejdsbelastning og patientrelevante outcomes.

Læs hele notatet om PRO-data

Hvem skal have DSAM's Talentpris 2026?

I DSAM ønsker vi at hylde engagement og dygtighed, og vi uddeler derfor hvert år vores ærefulde  "Talentpris" til en praktiserende læge eller uddannelseslæge, som har ydet en særligt bemærkelsesværdig og ekstraordinær indsats.

Det kan f.eks. være én, som arbejder målrettet for at løse en problemstilling, vi alle kan genkende, som sætter fokus på særlige faglige udfordringer, eller som utrætteligt arbejder for at skabe bedre vilkår og rammer for patienterne.

Med prisen følger 10.000 kr.

Send en mail senest mandag den 24. august til dsam@dsam.dk med navnet på din kandidat og et par ord om, hvorfor vedkommende fortjener at vinde.

Læs mere om Talentprisen og se tidligere års vindere
Copyright © 2026 Dansk Selskab for Almen Medicin, All rights reserved.

Skriv til os på:
Dansk Selskab for Almen Medicin, Stockholmsgade 55, 2100 København Ø
dsam@dsam.dk

Vil du ændre, hvordan du modtager mails fra os?
Du kan opdatere dit valg af nyhedsbreve eller afmelde alle nyhedsbreve.