Formandsvalg 2026
Ekstraordinært repræsentantskabsmøde 14. marts 2026
Oprettet/sidst redigeret den
DSAM holder repræsentantskabsmøde den 14. marts 2026 på Comwell Kellers Park, H. O. Wildenskovsvej 28, 7080 Børkop.
Mødet er delt i to store emner:
Kl. 09.30-10.15 - Del 1: Ekstraordinært valg af ny formand Kl. 10.25-16.00 - Del 2: Kvalitet i almen praksis (kun for inviterede)
Første del af mødet er åbent for alle medlemmer. Ønsker du at deltage, bedes du give besked på mail til asg@dsam.dk.
Baggrund for del 1
Bolette Friderichsen valgte at trække sig fra formandsposten ved årsskiftet, og Maria Krüger, som tidligere var næstformand, er konstitueret formand frem til dette møde.
Dagsorden
Valg af dirigent
Konstatering af fremmøde
Valg af formand indtil næste formandsvalg i oktober 2027
Evt. valg af suppleant til det frie medlem valgt af repræsentantskabet indtil næste ordinære repræsentantskabsmøde i oktober 2026
Eventuelt.
Hvem kan stille op og tidsfrist?
Alle ordinære medlemmer af DSAM, som er speciallæge i almen medicin, har mulighed for at stille op. Man kan stille op helt frem til mødestart, men har man taget beslutningen i god tid, er det en god ide at informere sekretariatet, som kan hjælpe med at reklamere for kandidaturet.