Dansk Selskab for Almen Medicin logoDansk Selskab for Almen Medicin logo

Sara Radl

Valgoplæg Region Midtjylland

Oprettet/sidst redigeret den

Jeg stiller op til DSAM's repræsentantskab som kandidat fra Region Midtjylland.

Fællesskab

Det almenmedicinske fællesskab er vigtigt på tværs af hele landet.

Jeg ønsker med mit kandidatur at bakke op om og bidrage til det fællesskab og styrkelsen deraf.

Faglighed

DSAM er afgørende for en høj faglig kvalitet i almen praksis.

Almenmedicinsk forskning, enten alene, i samarbejde med andre fagligheder eller leveret af andre kollegaer, er vigtig for udviklingen af vores fag. Synliggørelsen af forskningsresultater og kommunikationen om den klinisk betydning til den enkelte praktiserende læge, så det kommer patienterne til gode, skal fortsat være en af kerneopgaverne for DSAM.

Fremtid

Med implementering af sundhedsreformen forude er det vigtigt med et stærkt almenmedicinsk aftryk i de beslutninger, der bliver truffet. DSAM kommer til at spille en større rolle i det. Som nyuddannet speciallæge i almen medicin ønsker jeg at bidrage til det arbejde.

Lidt om mig

Nyuddannet speciallæge i almen medicin.Bosat på Djursland, hvor jeg også har haft min sidste ansættelse i fase 3.Aktuelt på barsel indtil foråret 2027.

Tidligere udvalgt erfaring

Yngre Lægers bestyrelse 2020-2026PLO's bestyrelse fra hhv. FYAM og YL 2020, 2025DSAM's Videreuddannelsesudvalg 2021-2025DSAM's Rekrutteringsudvalg 2020-2025FYAM-udvalget 2018-2020.

Sara Radl