August Krogh Mikkelsen (FYAM)
Valgoplæg 2026
Oprettet/sidst redigeret den
Jeg hedder August Krogh Mikkelsen, bor i København med min gravide kæreste og er aktiv i FYAM. Den 1. december 2026 starter jeg min hoveduddannelse i almen medicin.
Jeg stiller op til DSAM’s repræsentantskab, fordi jeg gerne vil være med til at sætte retningen for det speciale og det arbejdsliv, jeg selv er på vej ind i.
DSAM har gennem mange år været en stærk stemme i det sundhedspolitiske landskab.
Efter vedtagelsen af sundhedsreformen står almen praksis overfor nye udfordringer, der kan komme til at betyde store ændringer for vores speciale. Det er vigtigt, at DSAM forbliver en stærk og central aktør – og jeg mener samtidig, at det er helt essentielt, at de kommende generationer af praktiserende læger har en stemme, så også de får gode og bæredygtige rammer i et langt arbejdsliv.
Som yngre læge vil jeg bidrage med perspektivet fra dem, der skal føre almen praksis videre. Jeg vil arbejde for et stærkt speciale, en attraktiv videreuddannelse, og at arbejdslivet forbliver, så der er plads til både høj, let tilgængelig faglighed for vores medmennesker. Sideløbende med mit kandidatur til DSAM’s repræsentantskab, stiller jeg op til DSAM’s videreuddannelsesudvalg gennem FYAM.
Jeg glæder mig til at komme i gang.
Med venlig hilsenAugust Krogh Mikkelsen